Altın fiyatları haftanın kapanışına ufak bir düşüşle girmiş olsa da çeyrek altın ve gram altın tarafında dolar kurunun etkisiyle bir yükseliş gözlemlendi. Ons altın fiyatı 1.940 dolar seviyesinden işlem görürken, gram fiyatı 466 TL, çeyrek altın ise 765 TL’den satışa sunuluyor. Yıl sonuna kadar küresel gelişmeleri sıkı bir şekilde takip edecek olan uzmanlara göre, önümüzdeki süreçte yaşanacak bazı gelişmeler, fiyatların gidişatını doğrudan etkileyecek.

Covid-19 salgını sonrası ekonomik kriz döneminin en popüler yatırım aracı altın oldu. Altın fiyatları bu süreçte rekor seviyeleri aşarken birçok uzman bu rallinin devam edeceğini düşünüyor. Kısa vadede geri çekilme yaşanması beklenmesine rağmen devletlerin para politikaları bu geri çekilmeyi yavaşlatabilir. Dünyaca ünlü piyasa uzmanlarına göre yıl sonuna kadar altını etkileyecek birtakım gelişmelerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

ABD Bütçe Açığı Kritik Rol Oynuyor

Associated Press’in yaptığı habere göre ABD Hazine Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamada bütçe açığının tüm zamanların en yüksek seviyesine geldiği bildirildi. Yaklaşık 3 trilyon dolar gibi büyük bir seviyeye gelen bütçe açığı, ekonomik krizin etkilerinin ne denli olduğunu gözler önüne seriyor.

ABD yönetimi, bu bütçe açığına rağmen yeni bir teşvik paketi oluşturdu fakat bu paket senato tarafından onaylanmadı. Uzmanlar, teşvik paketinin Bitcoin ve ABD borsalarına can suyu olabileceğini söylerken bir yandan da bu dağıtılan paraların büyük bir çoğunluğunun altın gibi yatırım araçlarına aktarıldığı da bir gerçek. Bu durum ise talebi artırarak altın fiyatları açısından yeni ralliler oluşturabilir.

Altın fiyatları için ekonomik krizin derinleşmesi olumlu bir gelişme olarak sayılabilir. Dünyaca ünlü emtia uzmanlarından Gary Wagner de bu durumun çözülmesi için FED’in atacağı adımın faiz oranları üstünden olacağını belirtiyor. Wagner, yapılacak hamlenin borç yükünde de etkili olacağını düşünüyor;

“Bu muazzam borcu hafifletecek en büyük faktör, hükûmetin finansmana yönelik faiz maliyetlerini azaltmasıdır. Geçen yıl faiz ödemelerine ayrılan 484 milyar doların yüzde 10 kesintiye uğraması gerekiyor. Bu, şu anda sıfıra yakın olan faiz oranları üzerinden olmak zorundadır.”

Şayet Wagner’in söylediği gibi bir faiz politikası kararı gelirse, yatırımcıların tekrar altın gibi güvenli limanlara sığınması bekleniyor. Yatırımcıların uzun vadeli kâr oranını yüksek gördüğü altın fiyatları bu haldeyken yapılacak bir faiz indirimi, emtia piyasasının yeniden canlanmasını sağlayabilir.

FED Toplantısı Altın Fiyatları İçin Kritik

Önümüzdeki hafta dikkat edilmesi gereken gelişmelerden bir tanesi de FED’in Federal Açık Para Komitesi FOMC toplantısının yapılacak olmasıdır. Piyasalarda konuşulanlara göre FED para politikalarını mevcut şekilde devam ettirecek. Fakat bu politika hem Wagner’e hem de diğer piyasa uzmanlarına göre yatırımcıların kafasını bulandırıyor. Para politikalarının devam etmesi altın fiyatları için kritik bir durum teşkil etmeyecek gibi görünüyor. Lakin yapılacak herhangi bir büyük değişim piyasayı altüst edebilir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti veren Magnify Money’ye göre FED, ABD yönetiminden krizi atlatmak için ek mali destek talep ediyor. Ayrıca toplantıdan faiz yükseltme kararının beklenmemesi, altın fiyatları için destek rolü görebilir. Şirket, ekonomik zararı önlemek için teşvik paketlerinin artacağını düşünüyor;

“FED, toparlanmanın başlangıçta planlanandan daha uzun sürebileceğini kabul ederek kredi ve likidite olanaklarının ömrünü uzattı. Uzun süreli zararı önlemek için FED’in bakanlıktan daha fazla mali destek talep ettiği de bir gerçek. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda, FED üyelerinin istihdam ve kontrollü enflasyon hedeflerini bir arada götürebilmek için iki ayrı çerçeveden ilerleyeceği düşünülüyor. Faiz oranlarının artması da pek muhtemel değil.”

Wagner ise hem genişleyen bütçe açığının hem de FOMC toplantısının, güvenli varlık diye adlandırılan yatırım araçlarında pozitif etkiler yaratacağını düşünüyor. Altın fiyatları ve kripto para piyasası, bu toplantıdan çıkan sonuçlara göre yeni bir yükseliş hareketi başlatabilir.

Beklenmedik Bir Uyum Var

Önümüzdeki hafta yaşanacak gelişmeler dikkatle takip edilirken altın fiyatlarıyla ilgili bir başka dikkat çekici nokta da son zamanlarda ABD borsalarıyla olan uyumu oldu. Kıdemli Piyasa Analisti Jim Wyckoff, yaptığı değerlendirmelerde bu durumun olağan dışı olduğunu ve mart ayında yaşanan düşüşten sonra toparlanma sürecinden bahsetti. Kara Perşembe denilen çöküş gününden sonra altın fiyatları yaklaşık yüzde 35 değer kazanırken S&P endeksi ise yüzde 50’ye yakın bir artış gösterdi.

Yılların tecrübeli analisti Wyckoff, altın fiyatları için hareket başlatabilecek en önemli gelişmeleri ABD seçimleri ve ticaret gerilimleri olarak görüyor. Ticaretin durgun seyrettiği dönemde altın fiyatları büyük bir sıçrama yapmış ve rekor seviyelerin üstüne çıkmıştı. Başarılı isim, yıl sonuna doğru yeni hareketlenmeler görülebileceği konusuna da dikkat çekiyor;

“Geri çekilmeyi geri döndürebilecek en önemli iki faktör; ABD başkanlık seçimleri ve ticaret gerilimleridir. Geçen ay ABD ve Çin, ticaret anlaşmasına ilişkin planlanan 6 aylık gözden geçirmeyi erteledi. Başkanlık seçimleri ise 3 Kasım’da yapılacak. Bu iki gelişme yıl sonuna doğru altın fiyatları için yeni ralliler başlatabilir.”

Wyckoff, konuşmasının devamında yatırımcıların altın ve gümüşe alternatif olarak bakır varlığına da yönelebileceğini vurguladı. Tecrübeli analiste göre kısa vadede en kârlı yatırım aracı bakır olabilir. Türkiye’de çeyrek altın ve gram altın daha çok rağbet görürken gümüş de yavaş yavaş göz önüne gelmeye başlamıştı. Bakırda yaşanabilecek bu tarz bir ralli, bir anda dikkatlerin bu yöne çekilmesini sağlayabilir;

“Bakır fiyatları, Çin’deki güçlü ekonomik toparlanma sayesinde son iki yılın en yüksek seviyesine geldi. Bakırda boğalar kısa vadede sağlam bir teknik avantaja sahip durumda. Fakat yüksek fiyat seviyelerine çıkıldıktan sonra görülen büyük oynaklık, dikkat edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor.”

Çeyrek Altın ve Gram Altın Fiyatları Şimdilik Sakin

Altın fiyatlarıyla ilgili önümüzdeki hafta hareketli geçecek gibi dururken uzun vadeli yükseliş beklentileri aynen sürmekte. Geçtiğimiz günlerde başarılı uluslararası analistler, altının yıl sonunda geleceği seviyeyle ilgili bazı yorumlarda bulunmuşlardı. Özellikle ekonomik kriz halinin devam etmesi, fiyatların gelecekte daha büyük sıçramalar yapmasını sağlayabilir. Zira altın ve gümüş gibi emtialar yatırımcılar tarafından krizden korunmak adına bir güvenli liman olarak görülüyor.

Gram altın ve çeyrek altın fiyatları kapanan piyasalar nedeniyle pek fazla hareket etmedi. Ons altında yaşanan düşüş sonrası dolar kuruna tutunan değerli metaller, önümüzdeki süreçte ons altında yaşanacak yeni bir yükselişle rekorlarını tazeleyebilirler. Yine de uzmanlar kısa vadede geri çekilme olasılığını daha yüksek görüyor ve yatırımcıları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.