Altın Fiyatları, Petrol Fiyatlarındaki Çöküşü Takip mi Edecek?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Altın, 12 Mart'taki düşüşün ardından meydana gelen bütün kayıpları telafi etti.

  • Altın fiyatı için en yakındaki direnç bölgesi 1.800 dolarda bulunuyor.

  • Mart'taki düşüşün ardından Bitcoin, altından daha iyi bir iyileşme evresi geçirdi.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Altın fiyatı 16 Mart’tan bu yana önemli bir yükseliş kaydetti ve 9-11 Mart tarihleri arasındaki bütün kaybı telafi etti. Fakat bu yükseliş, birçok negatif uyumsuzlukla birlikte zayıflıklar göstermeye başladı.20 Nisan’daki petrol çöküşünün ardından emtianın da bu çöküşü takip edip etmeyeceği veya ilk olarak hangisinin bu çöküşü takip edeceği büyük bir merak konusu oldu. Twitter kullancısı @Russian_Market, ilginç bir öngörüde bulunarak petroldeki çöküşün, altın tarafından takip edileceğini ortaya koydu.“Petroldeki çöküşün ardından şimdi de altında yaşanacak bir çöküşe şahitlik edeceğiz.”

Aşağıdaki bölümlerde ise altının fiyatını masaya yatırdık ve bu çöküş ihtimalini inceledik. Daha önce de petrol ve Bitcoin fiyatı arasındaki bağlantıyı ele almış ve okurlarımızla paylaşmıştık. Bu kez de altın ve Bitcoin arasındaki bağı araştıracağız.

Altın

Altının fiyatı, 9-12 Mart tarihleri arasındaki bütün kayıpları telafi etmeyi başardı. Bilindiği üzere bu tarihler arasında neredeyse tüm piyasalarda düşüşler gözlemlenmişti. Altındaki düşüşün ardından fiyat, 2019 yılının tamamı boyunca başarılı bir şekilde çalışmış 1.450 dolardaki destek seviyesine gerilemişti.

16 Mart’ta 1.451 dolarda dibe ulaşan altın, bu seviyenin ardından yükselişe geçti. Fiyat, birçok yutan boğa mumu oluşturdu ve zayıflığa dair bazı güçlü işaretler meydana getirdi. Üç günlük RSI’da da iki adet önemli negatif uyumsuzluk gelişiyor. Bu da fiyatın yakın bir zamanda düşeceğini ve bir kez daha 1.450 dolardaki destek bölgesine gerileyebileceğini gösteriyor.

Altın Grafiği (Trading View)

Haftalık grafiğe bakıldığında en yakındaki direnç bölgesinin 1.800 dolarda bulunduğu söylenebilir. Bu bölge, 2020 yılının sonlarında bir üçlü tepe oluşumunda rol oynamıştı. Bu yüzden, mevcut yükselişin bu seviyede sonlanması da dikkate değer bir durum oluşturacaktır.

Buna ek olarak haftalık zaman diliminde güçlü bir negatif uyumsuzluk görülüyor ve bu da fiyatın büyük ihtimalle düşüşe geçeceğini gösteriyor.

Altın Grafiği (Trading View)

Bitcoin ile Karşılaştırma

Altının fiyatını (mumlar), Bitcoin (turuncu çizgi) ile kıyaslayınca Bitcoin’in 9-12 Mart çöküşünden sonra çok daha kötü bir durumun içinden çıkabildiğini görebiliyoruz. Altın, 9 Mart’taki fiyatına göre %3 artış kaydederken Bitcoin ise %21 oranında değer kazanmış.

Bu nedenle altındaki düzelme de Bitcoin’den çok daha hızlı bir biçimde gerçekleşti. Zira fiyat, Mart ayına göre yeni bir tepe oluşturdu.

Altın Grafiği (Trading View)

Sonuç olarak altın, mart ayındaki çöküşten kaynaklanan tüm kayıpları telafi etti. Fakat RSI’da meydana gelen negatif uyumsuzluktan ötürü dikkat çekici bir zayıflık gösteriyor. Mevcut yükseliş trendinin dönüş noktası olarak en muhtemel seviye ise 1.800 dolar olarak görünüyor.

 

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın