Altın, Bitcoin ve Petrol: En Çok Kazandıran Hangisi Oldu?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Petrol fiyatları önemli bir direnç seviyesini aştı ve 45 dolarda bulunan bir sonraki dirence doğru yaklaşıyor.

  • Altın, mart ayındaki düşüşten bu yana tüm kayıplarını telafi etti fakat bazı zayıflıklar gösteriyor.

  • Mart ayından bu yana en iyi performansı altın gösterdi, ikinci sırada Bitcoin, üçüncü sırada ise petrol geliyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

13 Mart’taki dip seviyeden bu yana hem altın hem de Bitcoin tüm kayıplarını telafi etti ve yeni tepeler oluşturdu. Fakat mart ayındaki tepe seviyesinin yüzde 30 oranında gerisinde seyreden petrol fiyatı ise henüz kayıplarını telafi edebilmiş değil.Mart ayındaki çöküş süresince altın ve petrol gibi emtianın güvenli liman olduğu sık sık dile getirildi. Bitcoin görece yeni bir varlık olmasına rağmen bazı yatırımcılar BTC’nin hem petrolle altın gibi görülebileceğini düşünüyor.Bu analizde petrolün, altının ve Bitcoin’in fiyatlarını mercek altına yatıracak ve 11 Mart çöküşünden beri yakaladıkları artışları kıyaslayacağız.

Petrol

Petrol fiyatı, 2020 yılı boyunca düşüş trendi içerisinde oldu. 13 Nisan’daki dipten sonra ise yükselişe geçti. Tüm düşüş hareketinin 0,5 Fib seviyesi ve 35 dolardaki direnç bölgesi üzerine de henüz çıkabildi.

Petrol fiyatına bakıldığında, RSI’da gelişen negatif uyumsuzluğa benzer herhangi bir zayıflık henüz görülmüyor. Dolayısıyla fiyatın 45 dolardaki direnç bölgesine doğru artması bekleniyor.

Petrol Fiyatı Grafiği (Tradingview)

Kendini petrol maksimalisti olarak tanımlayan analist @Walter_Wyckoff ise düşüş eğilimli bir grafiği Twitter üzerinden paylaşmıştı. Analist, fiyatın alçalan bir direnç çizgisi üzerinde hareket ettiğini ve düşeceğini ifade etse de yukarıda görüldüğü üzere fiyat bu çizgiyi aşmış ve burayı destek olarak onaylamış durumda.

Kaynak: Twitter

Altın

Altın, petrolden tamamen farklı bir görünüm arz ediyor. Altının fiyatı, mart ayı tepesi olan 1.680 dolar bölgesinin de üzerine çıktı ve burayı destek olarak onayladı. Dolayısıyla fiyat, mart çöküşünde meydana gelen bütün kayıplarını telafi etmiş oldu.

Altın, bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece fiyat hareketi yükseliş yönlü olarak değerlendirilse de bir zayıflık işareti olarak RSI’da negatif uyumsuzluk oluşmaya başladı. Eğer yükselen bir takoz meydana gelirse bu formasyon, negatif yönlü bir dönüş formasyonu olarak değerlendirilecektir.

Bu yüzden altında düşüş görülebilir ve 1.690 dolar bölgesi bir kez daha onaylanabilir.

Altın Grafiği (Tradingview)

Bitcoin Karşılaştırması

Aşağıdaki grafikte gösterilen altın (yeşil), Bitcoin (kırmızı) ve petrol (turuncu) fiyatları, başlangıç olarak 1 Mart tarihini baz alıyor. BeInCrypto, Bitcoin’in detaylı analizini bugün okurlarıyla paylaşmıştı.

Aşağıda görülen bu üç varlık arasındaki ilk ayrışma, altın ve Bitcoin fiyatının 1 Mart’tan beri sırasıyla %8,17 ve %7,83 değer kazanmışken petrol fiyatının ise %22,96 değer kaybetmiş olmasından ileri geliyor.

Buna ek olarak hem Bitcoin hem altın mart ayı ortasında dip seviyeye ulaştı ve daha sonra da yükselişe geçti. Petrol ise tam aksine nisan ayı sonuna kadar düşüş kaydetti ve o tarihten sonra değer kazanmaya başladı. Bu da petrolün, diğer ikisinin arkasında kalma sebebini açıklayan en büyük etmen olarak öne çıkıyor.

Öte yandan altın ve Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş ve düşüşler benzer zamanlarda gerçekleşiyorsa da Bitcoin’deki fiyat hareketlerinin daha keskin olduğu göze çarpıyor.

Petrol, Altın ve Bitcoin Karşılaştırması (Tradingview)
Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın