Algorand (ALGO) fiyatı, yaklaşık bir aydır değer kaybediyor. Teknik göstergeler ve en olası dalga sayımı ise kısa süre sonra bir dönüş gerçekleşebileceğini gösteriyor. Cosmos (ATOM) ise 25 Ağustos’tan bu yana düşüş kaydediyor. Uzun vadeli fiyat hareketi hâlâ yükseliş eğilimi gösteriyor fakat artış devam etmeden önce kısa vadeli bir düşüş daha bekleniyor.

ALGO: İşlem Aralığının Zirvesi

ALGO fiyatı, 14 Ağustos’ta 0,76 dolar tepesine ulaştı ve düşüşe geçti. 5 Eylül’de 0,316 dolar seviyesinde dip yapan fiyat, sıçrama yaparak tekrar artış kaydettti.

10 Eylül’de reddedildiği 0,435 dolardaki direnç bölgesine şu anda çok yakın bir şekilde seyrediyor. En yakındaki destek bölgesi 0,285 dolarda yer alıyor.

Teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor:

  • MACD yükseliyor ve neredeyse pozitife dönmüş durumda
  • RSI’da gizli bir pozitif uyumsuzluk görülüyor
  • Stokastik RSI altın kesişim oluşturdu
ALGO Grafiği (TradingView)

Saatlik grafiğe göre fiyat 0,40 dolardaki ara direnç bölgesine tutunmuş ve burayı destek olarak onaylama sürecinde görünüyor. Ayrıca 100 saatlik hareketli ortalama (MA) için de aynı durumun geçerli olduğu söylenebilir.

Bu unsurlar destek olarak onaylanırsa yukarıda anılan 0,435 dolardaki direnç bölgesinden çıkış gerçekleşmesi de beklenebilir.

ALGO Grafiği (TradingView)

ALGO İçin Dalga Sayımı

Tanınan kripto para analistlerinden Crypto Tony (@Glowto1994) ALGO’nun 0,33 dolar seviyesine doğru değer kaybedeceğini ve daha sonra da yükselişe geçerek 1 dolar seviyesinde yeni bir tepe oluşturacağını iddia etti.

Kaynak: Twitter

13 Mart’taki dip seviye esas alındığında, uzamış bir üçüncü dalgaya sahip olan yükseliş yönlü impulsif bir formasyon (aşağıdaki grafikte siyah çizgi) göze çarpıyor. Önceki bölümlerde bahsedilen 14 Ağustos tepesi, üçüncü dalganın zirve noktasını meydana getiriyor olabilir. Dolayısıyla bir düzeltmenin başladığı da söylenebilir.

Beşinci dalga başlarsa analistin belirttiği 1 dolar hedefine de ulaşılabilir.

Dördüncü dalganın nerede biteceği ise dikkat çekici bir diğer husus olarak öne çıkıyor.

ALGO Grafiği (TradingView)

Fiyat hareketine daha yakından bakıldığında, dördüncü dalganın A-B-C formasyonu (aşağıdaki grafikte mavi) içinde görünürlük kazandığı ve şu anda da bu formasyonun C dalgasının son kısımlarında hareket ettiği söylenebilir. C dalgasının da düşüş eğilimli bir impuls (kırmızı) tarafından oluşturulduğu görülüyor.

A dalgasının uzunluğu esas alınırsa dip seviyeye 0,256 dolarda ulaşılabileceği söylenebilir. Bu durumda C ve A dalgalarının 1,61:1’lik bir oran ortaya koyduğu anlaşılır.

Birinci alt dalganın 0,51 dolarda yer alan dip seviyesi üzerine gerçekleşecek bir yükseliş, bahsedilen bu dalga sayımını da geçersiz kılacaktır.

ALGO Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak ALGO fiyatının 0,256 dolara doğru bir kez daha düşmesi ve daha sonra yükseliş hareketini devam ettirmesi bekleniyor.

Cosmos (ATOM)

ATOM fiyatı 25 Ağustos’ta 8,84 dolar tepesine ulaştı ve düşüşe geçti. Tepeye ulaştıktan sonra keskin bir şekilde değer kaybeden fiyat, eylül ayı başında düşüş hızını artırdı.

Yaşanan keskin düşüşe rağmen yükseliş eğilimli yapı hâlâ korunuyor. ATOM hâlâ 5 dolardaki destek bölgesi ve haziran ayındaki dip seviyelerden beri çalışmakta olan yükselen destek çizgisi üzerinde hareket ediyor.

ATOM Grafiği (TradingView)

Teknik Göstergelerde Zayıflık

Günlük ölçekte ele alındığında teknik göstergeler aşırı satım bölgesine ulaşıldığını gösteriyor fakat önümüzdeki günlere dair fiyatlanma açısından nötr bir görünüm sergiliyor. MACD yükselmeye başladı, Stokastik RSI ve RSI ise düşüyor. Stokastik RSI’ın aşırı satım bölgesinde olduğu görülüyor.

Ayrıca 5 Eylül’deki yutan ayı mumuyla oluşan direnç bölgesi, hâlâ aşılabilmiş değil.

ATOM Grafiği (TradingView)

Kısa vadeli teknik göstergeler düşüş işaretleri göstermeye başladı. MACD düşüyor, Stokastik RSI ölüm kesişimi gerçekleştirdi, RSI da 50 çizgisinde dirençle karşılaşıyor.

Ayrıca fiyat henüz önceki düşüş hareketinin 0,382 fib. seviyesine de ulaşmış değil. Bu durum ise yeni bir yükseliş trendiyle karşı karşıya olmamız yerine, güncel fiyat hareketinin bir düzeltme olduğunu gösteriyor.

ATOM Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı

Tanınan kripto para analistlerinden CryptoElliott (@crypto618), ATOM’un dördüncü dalga içinde olabileceğini ifade ederek short‘lanabileceğini belirtti. Zira dördüncü dalgadan sonra yeni bir düşüş gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak: Twitter

13 Mart’ta yükseliş yönlü ve beş dalgalı impulsif bir formasyon (siyah) başlamış ve bu formasyonun da üçüncü dalgası uzamış olabilir. Dalga sayımı doğruysa fiyatın şu anda dördüncü dalga içinde hareket ettiği söylenebilir.

Birinci dalganın 30 Nisan’da ve 3,077 dolar seviyesinde meydana gelen dip seviyesi altına bir gerileme, dalga sayımını da geçersiz kılacaktır. Bu seviyenin altına yaşanacak düşüş, birinci ve ikinci dalgaların dip seviyelerini birbirine bağlayan yükselen destek çizgisinde de kırılıma sebep olacak ve dalga sayımının geçersizliğini onaylayacaktır.

ATOM Grafiği (TradingView)

Öte yandan 25 Ağustos tepesinden bu yana meydana gelen düşüşe bakıldığında, fiyatın üç dalga yerine beş dalga (mavi) içinde hareket ettiği görülüyor.

Bu durum ise iki ihtimale işaret ediyor. Bunlardan birincisi tüm yükseliş formasyonunun tamamlandığını ve ATOM’un düşüş yönlü bir impulse başladığını gösteriyor. Diğer ihtimal ise düzeltme hareketi içindeki A dalgasının şu anki fiyat hareketini oluşturduğunu ortaya koyuyor. İkinci ihtimalin geçerliliği biraz daha öne çıkıyor.

Yukarıda belirtilen ihtimallerin her ikisi de yükseliş hareketi devam etmeden önce bir dalga daha düşüş beklentisi yaratıyor.

Dördüncü dalganın tepe noktasına ulaşılmış olabilir fakat bu nokta için daha muhtemel bir seviye, farklı fib. seviyeleri arasındaki uyuşmadan ötürü 5,70 dolar olarak belirginlik kazanıyor. Daha sonra ise 3,60 dolara kadar bir değer kaybı yaşanması bekleniyor.

ATOM Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak 3,50 dolara doğru bir kez daha düşüş yaşanması ve daha sonra yükseliş hareketinin devam etmesi bekleniyor. Dolayısıyla ALGO ve ATOM fiyatlarında benzer bir fiyat seyri görülebilir.