Ağustos Ayının Büyük Yarışı: Uniswap mı Chainlink mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • UNI simetrik üçgen formasyonundan çıkış gerçekleştirdi.

  • LINK alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi.

  • LINK fiyatındaki artışın, UNI fiyatına kıyasla, daha fazla olması bekleniyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bu analizde, önde gelen DeFi tokenlarından Chainlink (LINK) ve Uniswap’in (UNI) fiyat hareketlerini inceleyeceğiz.

SponsorSponsor

Uniswap (UNI) ve Chainlink (LINK) tokenlarının ağustos ayında önemli birer fiyat hareketi ortaya koyması bekleniyor. Bu yükseliş dalgasında hangi kripto paranın daha iyi performans sergileyeceğini tespit etmek için ise fiyat grafiklerine yakından bakmak gerekiyor.

SponsorSponsor

Uniswap (UNI) Analizi

Uniswap (UNI) 23 Mayıs’ta 13 dolar seviyesinde bir dip oluşturdu ancak daha sonra sıçrama gerçekleştirdi. Dolayısıyla bu süreçte, aşağı sarkan uzun bir fitil meydana geldi ve 14.50 dolar seviyesi, yatay bir destek bölgesi olarak onaylandı. Buna ek olarak, sıçrama güç kazandı. Fiyat, 27 Mayıs’ta 30 dolara ulaştı. Ancak daha sonra düşüş hareketi başladı ve UNI, bir simetrik üçgen formasyonu oluşturma sürecine girdi.

UNI daha sonra simetrik üçgen formasyonunun destek çizgisinden ve 13 dolardaki destek bölgesinden iki kez sıçradı. Ayrıca 30 Temmuz’da simetrik üçgen formasyonundan bir çıkış gerçekleşti. Sıçramayla gelen yükseliş hareketi ise hala devam ediyor. Buna ek olarak, 2 Ağustos’ta 23,22 dolar seviyesinde bir tepe oluştuğu görülüyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret ediyor. RSI, 50 seviyesi üzerine geçti ve Stokastik Osilatör’de altın kesişim meydana geldi. Öte yandan MACD, artış kaydediyor ve 50 seviyesini aşmaya hazırlanıyor.

En yakın direnç bölgesi ise 28,85 dolarda yer alıyor. Ayrıca bu direnç, 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

UNI Grafiği (TradingView)

Chainlink (LINK) Analizi

Chainlink (LINK) 23 Mayıs’ta 15 dolar seviyesinde bir dip oluşturdu ancak daha sonra bir sıçrama gerçekleşti. Sıçramayla gelen yükseliş hareketi devam etti ve 27 Mayıs’ta 35,33 dolar seviyesinde bir tepe meydana geldi. Ancak tepe oluşumunun hemen ardından değer kaybı yaşandı ve LINK, alçalan direnç çizgisini takip etmeye başladı. Düşüş hareketiyle birlikte, 20 Temmuz’da 13,38 dolar seviyesinde bir dip meydana geldi. Dolayısıyla Chainlink, Uniswap fiyatının aksine, bir düşük dip oluşturdu.

Dip oluştuktan kısa süre sonra alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleşti ve LINK, 30 Temmuz’da 20 dolar bölgesinde tutunmayı başardı. Öte yandan 20 dolar bölgesinin şu anda bir destek olarak çalışması bekleniyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler de yükselişe işaret ediyor. Stokastik Osilatör’de altın kesişim meydana geldi. RSI, 50 seviyesi üzerine geçti. Buna ek olarak, MACD’nin pozitif bölgeye çok yaklaştığı görülüyor. Dolayısıyla LINK’in grafiği ile UNI’nin grafiği arasında bir benzerlikten söz etmek mümkün duruyor.

En yakın direnç bölgesi, 28,35 dolarda yer alıyor. Ayrıca bu direnç, 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. Öte yandan 32,95 dolar bölgesinde güçlü bir direnç bulunuyor. Bu direnç ise 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yatay bir direnç bölgesiyle kesişiyor.

UNI Grafiği (TradingView)

Uniswap (UNI) vs Chainlink (LINK)

LINK’in 29 Mayıs’ta ulaştığı dip seviyeye kıyasla 20 Temmuz’da bir düşük dip oluşturması, fiyat hareketinin geleceği için olumlu bir işaret olarak değerlendirilebilir.

Dolayısıyla LINK, 20 Temmuz’da başlayan yeni bir yükseliş impulsünün (siyah) ya da A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin (turuncu) içinde hareket ediyor olabilir.

Her iki senaryoya göre de fiyat, 33,17 dolardaki direnç bölgesine ulaşabilir. Dolayısıyla mevcut seviyeden başlayan yükseliş hareketinin tamamı esas alındığında, LINK yaklaşık olarak yüzde 45 oranında bir değer artışı yaşayabilir.

LINK Grafiği (TradingView)

Öte yandan UNI’nin simetrik üçgen formasyonu içinde hareket etmesi ve bir düşük dip oluşturmaması, birçok muhtemel dalga sayımını ortaya çıkarıyor. Dalga sayımı analizlerinin çoğuna göre UNI, bir düzeltme hareketinin sonuna doğru yaklaşıyor.

Bir A-B-C-D-E üçgen formasyonu (siyah) içinde UNI, sıçrama hareketini tamamlamış ve artık düşüş hareketine başlamış olabilir. Ancak A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin (turuncu) içinde hareket ediliyor olması da muhtemel görünüyor. Dolayısıyla A-B-C şeklindeki düzeltme, 25,12 dolardaki direnç bölgesi yakınlarında sona erebilir ve mevcut seviyeden başlayan fiyat hareketinin tamamı esas alındığında, yüzde 18 oranında bir fiyat artışı yaşanabilir.

Öte yandan UNI, 0,5 fib. düzeltme seviyesinde yer alan dirence ulaşsa dahi yalnızca yüzde 37,30 oranında bir artış kaydedebilir. Dolayısıyla Chainlink fiyatındaki artış, Uniswap fiyatındaki artışı geride bırakabilir.

UNI Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 3 Ağustos 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın