ABD’li Uzman Uyardı: Gram Altın İçin Sert Düşüş mü Geliyor?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 25 yıllık tecrübeli piyasa uzmanı Gary Wagner, verdiği röportajda altın fiyatlarının kısa vadeli görünümüyle ilgili yorumlarda bulundu.

  • Wagner, teknik analizler çerçevesinde keskin düşüşlerin muhtemel olduğunu söylerken, bunun beklentilerin karşılanamamasından kaynaklandığını ileri sürdü.

  • Başarılı analist, altın fiyatlarının mali teşvik paketiyle birlikte tekrar yükseleceğini ve yatırımcıların bu gelişmeyi beklemeleri gerektiğini söyledi.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Gram altın, geçtiğimiz hafta dolar kurunun etkisiyle sert düşüş yaşamış ve rekor seviyelerin altına inmişti. Ons altın tarafında da aşı haberlerinin etkisiyle yaşanan geri çekilme haftalık kapanışa doğru giderken sürüyor. Uzmanlar, uzun vadede bu durumun değişeceğini söylerken, olumsuz yorumlar da bir anda gelmeye başladı. ABD’nin en tecrübeli piyasa uzmanlarından Gary Wagner, teknik göstergelerin altın için sert bir düşüşe işaret ettiğini söyledi.

TCMB’nin faiz kararlarının ardından sert bir düşüş kaydeden gram altın, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 452 TL seviyesinden işlem görüyor. Bu durum hem dolar kurundaki düşüş hem de ons altın tarafındaki düşüşten kaynaklanıyor. Küresel piyasalarda toparlanmalar sürerken, Covid-19 salgının ikinci dalgası da giderek büyüyor. Tüm bu belirsizlik havasında altın fiyatlarının hangi yöne gideceğini 25 yıllık tecrübe Gary Wagner yanıtladı.Teknik Göstergeler Keskin Düşüşe İşaret Ediyor

25 yıllık tecrübeli piyasa uzmanı Gary Wagner, verdiği röportajda altın fiyatlarının kısa vadeli görünümüyle ilgili yorumlarda bulundu. Wagner, teknik analizler çerçevesinde keskin düşüşlerin muhtemel olduğunu söylerken, bunun beklentilerin karşılanamamasından kaynaklandığını ileri sürdü;“Yaz aylarındaki yükseliş sırasında, 50 aylık ortalamalara baktığımızda büyük bir çıkış gözlemliyorduk. Şu an ise teknik tablodaki göstergeler, bir düşüş eğrisine işaret ediyor. Bu da potansiyel bir keskin düşüşü görebileceğimiz anlamına geliyor. Yani teknik göstergeler bize altın fiyatlarının zayıfladığını gösteriyor. 1.845 dolar -1.870 dolar seviyeleri destek seviyesi olarak görülüyor ve bu bölgelere doğru bir iniş var. Kısa vadeli ilerleyiş yavaşladı. Bunun sebebi de piyasaların geniş mali teşvik paketi beklentisiydi. Şu an için bu gerçekleşmedi ve buna karşı bir tepki hareketi görüyoruz.”

Teşvik Paketini Bekleyin

Gary Wagner, dikkat çektiği düşüş hareketinin kısa vadeli olduğunu söylerken, uzun vadeli yükseliş beklentisinin değişmediğini vurguladı. Wagner, yatırımcılara pozisyonlarını korumalarını ve özellikle mali teşvik paketinin somutlaşmasını beklemelerini söyledi. Paket çıkana kadar gram altın ve ons altın fiyatında yaşanacak düşüşler, paketin çıkmasıyla birlikte telafi edilebilir;

“Yatırımcıların mali teşvik paketini beklemeleri gerektiğine inanıyorum. Paket muhtemelen bu sene gelmeyecek. Fakat bu mali teşvik paketi, senato ve temsilciler meclisinden geçtiği an, gram altın ve ons altın fiyatları büyük bir yükselişe tekrar başlayacak. Bu sene sonuna kadar gelmese bile, Biden yönetimi başa geçtiği an bu paketin geçtiğini göreceğiz. Yatırımcılar da bu haberin gelmesini beklemeliler.”

 

Gram Altın Baskı Altında

Gram altın, ons altın ve dolar kurundaki düşüşlerden bir hayli etkilenerek son günlerde 70 TL civarında bir düşüş yaşadı. Birçok uzman, bu düşüşlerin önemli olmadığını ve uzun vadede hem ons altının hem de dolar kurunun yükseleceğini söylüyor. Yine de geçtiğimiz günlerde HSBC tarafından 2021 yılı altın fiyatları beklentilerinin çok yüksek olmaması, bazı yatırımcıları tedirgin etti. Benzer şekilde gümüş tarafında da heyecanlı bir bekleyiş sürerken, belirsizlik havasının devam etmesi ve yeni aşı haberlerinin gelmesi, değerli metal piyasasını olumsuz etkileyebilir.

Mali teşvik paketinin geçmesiyle birlikte tekrar yükseleceği düşünülen gram altın ve ons altının bu süre zarfına kadar yeni geri çekilmeler yaşaması bekleniyor. Uzmanlar, bu düşüşleri alım fırsatı görerek yatırımcılara maliyetlerini düşürmelerini veya yeni giriş yapmalarını söylüyor. Riskin ve belirsizliğin çok olduğu bu ortamda, gelişmelerin takip edilerek kararlar alınması çok daha sağlıklı olacaktır. Yıl sonuna kadar sürecin bu şekilde devam etmesi ise muhtemel görünüyor.

Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın