ABD’li Uzman Ons Altın İçin Kritik Seviyeleri Açıkladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Altın ve gümüş fiyatları, son günlerde gelen haber akışlarıyla birlikte dalgalı bir görünüm sergiliyor.

  • ABD’nin en ünlü uzmanlarından Jim Wyckoff ise değerli metaller için kritik seviyeleri açıklayarak yatırımcılara yeni bir rota çizdi.

  • Wyckoff’a göre Biden yönetiminin öncelikleri piyasaları tedirgin etmiş olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Altın ve gümüş fiyatları, son günlerde gelen haber akışlarıyla birlikte dalgalı bir görünüm sergiliyor. Ons altın fiyatı, ABD piyasalarının açılışında sert bir düşüş yaşadı ve 1.840 dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Gümüşün ons fiyatı da benzer şekilde bir düşüş yaşayarak 25 dolar seviyesini test etti. ABD’nin en ünlü uzmanlarından Jim Wyckoff ise değerli metaller için kritik seviyeleri açıklayarak yatırımcılara yeni bir rota çizdi. Wyckoff’a göre Biden yönetiminin öncelikleri piyasaları tedirgin etmiş olabilir.

Küresel piyasalar haftalık kapanışa doğru ilerlerken, altın ve gümüş fiyatları günü sert bir düşüşle açtı. Ons altın fiyatı, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.841 dolar seviyesinden, ons gümüş fiyatı ise 25,27 dolar seviyesinden işlem görüyor. Uzmanlar, bu gidişatın kısa vadeli belirsiz havanın bir sonucu olduğunu ve değerli metallerin kritik seviyelerin üstünde kalmasının şart olduğunu ifade ediyor.Ons Altın İçin Kritik Seviyeler

ABD’nin en önemli piyasa uzmanlarından Jim Wyckoff, ABD açılışının ardından yaptığı değerlendirmede, ons altın fiyatına ilişkin kritik seviyeleri paylaştı. Wyckoff, Biden yönetiminin Covid-19 salgınına öncelik vermesinin, piyasalarda tedirginlik oluşturduğunu düşünüyor. Mali teşvik paketiyle ilgili gelen son haberler de düşünüldüğünde, sarı metal için bu ay sonu zorlu geçebilir;“Teknik olarak şubat ayı ons altın vadeli işlemlerinde yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.900 dolarlık sağlam direncin üzerinde kapanış yapmaktır. Düşüş yönlü işlem yapanlar için kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi ise bu haftanın en düşük seviyesi olan 1.800,80 dolarlık sağlam destek seviyesinin altı denebilir. İlk direnç bölgesi 1.850 dolar ve ardından 1.858 dolar olarak görülüyor.”

Gümüş İçin Kritik Seviyeler

Wyckoff, gümüş değerlendirmesinde de ons altın fiyatındaki durumun bir benzerinin yaşandığını ifade ediyor. Deneyimli isim, gümüşün altına oranla daha güçlü durduğunu kabul eden birçok uzmanla benzer görüşleri paylaşıyor. ABD’deki Covid-19 salgınının seyri ise güvenli liman olarak görülen değerli metallere talebi yeniden artırabilir;

“Gümüş için mart ayı vadeli işlemlerinde kısa vadeli yükseliş hedefleri teknik bir avantaja sahip. Gümüş boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, ocak ayının en yükseği olan 28,105 dolar seviyesinin üstünde bir kapanış. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi ise bu haftanın en düşük seviyesi olan 24,04 dolarlık seviyenin altında kapatmak olacak. İlk direnç bölgesi 25,50 dolarda, ilk destek bölgesi ise 25 dolar seviyesi ve ardından 24,50 dolar olarak görülüyor.”

İç Piyasalar Dalgalı

Ons altın ve gümüş için görünüm bu şekildeyken, iç piyasalarda da altın ve gümüşün düşüş yaşadığı göze çarpıyor. Gram altın fiyatı, dolar kurunda yaşanan ufak yükselişe rağmen, ons altının düşüşünden etkilenerek 437 TL seviyesine kadar geri çekildi. Gram gümüşte ise daha sert bir düşüş yaşandı ve yazının kaleme alındığı an itibarıyla 5,99 TL seviyesinde bulunuyor. Ons tarafındaki bu düşüş devam ederse, dolar kurundan bağımsız olarak düşüşlerin sürebileceği belirtiliyor.

Dolar kuru ise dün açıklanan faiz kararlarına büyük bir tepki vermedi. Yazının kaleme alındığı an itibarıyla 7,40 TL seviyesinde bulunan doların, endeksle olan uyumunu son aylarda artırdığı gözlemleniyor. Ons altın ve ons gümüş fiyatlarının önümüzdeki süreçte seyri, dolar endeksiyle ters orantıda ilerleyebilir. Uzmanlar, bu konuda iç piyasalardaki fiyat hareketlerinin de değişken olabileceğini düşünüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın