ABD’den Bitcoin Müjdesi Geliyor: İki Hafta Kaldı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin ETF'si için geri sayım başladı.

  • Uzmanlar 18 Ekim tarihini işaret ediyor.

  • Balinaların bu söylentiler üzerine alımlara başladığı iddia ediliyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Yılın son çeyreğine değer kazançları ile başlayan Bitcoin (BTC), son yirmi dört saatte %7,34 değer kazanarak 54.500 bin dolar seviyesine yükseldi. Bazı kripto para uzmanları, Bitcoin’in 43 bin dolardan 54 bin dolara tırmanmasını ETF söylentilerine yoruyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) henüz hiçbir kripto para ETF başvurusuna onay vermedi. Uzmanlara göre SEC’in ekim ayında bir ETF başvurusuna onay vereceği söylentileri, balinaları harekete geçirmiş olabilir. Beklentiler, ilk Bitcoin ETF onayının 18 Ekim tarihinde verileceği yönünde.

SponsorSponsor

Bitcoin ETF Onayı Yeni Boğa Rallisini Tetikleyebilir mi?

Ark Invest, Grayscale ve bunlar gibi toplamda 13 yüksek profilli şirket, ABD hükümetine ve SEC’e Bitcoin ETF’si konusunda baskı yapmaya başladı. ABD’nin kuzey komşusu Kanada’nın iki kripto para ETF ürününe onay vermesi sonrası SEC’in de bu konuda adım atmasını bekleyen şirketler, müşterilerin Kanada’ya kaçmasından endişe ediyor. Kanada’da başlamasına rağmen Amerika’da henüz bir ETF hizmetine onay verilmemiş olması kurumların eline önemli bir koz veriyor.

SponsorSponsor

ETF uzmanları gözünü 18 Ekim tarihine dikti. Bu tarihte SEC, en iddialı ETF başvurusu olarak değerlendirilen ProShares’in başvurusunu değerlendirecek. Uzmanlar, bu tarihte ilk Bitcoin ETF onayının çıkmasını bekliyor.

Bir kripto para ETF’sine onay çıkması halinde, ilk defa kitlesel bir şekilde kurumsal paranın kripto para piyasasına dayalı bir hizmete kayma ihtimali açılacak. SEC, şimdilik sadece Bitcoin için yapılan başvuruları ciddiye alıyor. 18 Ekim tarihinde başvurusu incelenecek olan ProShares, daha önce bir Ethereum ETF başvurusunda bulunmasına rağmen bu başvuruyu sadece iki gün sonra geri çekmişti.

Bitcoin ETF’si uzun süredir beklenen bir adım olmasına rağmen Kanada, Brezilya ve Avrupa’daki benzer hizmetlere yönelik katılım beklentinin altında gerçekleşiyor. Özellikle Kanada’da başlatılan ETF ürünlerine ilginin beklentiye oranla oldukça düşük olduğu belirtiliyor. Boğa rallisi için ABD’de verilecek bir Bitcoin ETF onayının kendisinden çok kurumların bu hizmete ilgisi belirleyici olacak.

Analiste Göre Onay %75 Ekim Ayında Çıkacak

Bitcoin ETF’leri konusunda sık sık açıklamalar yapan Bloomberg ETF uzmanı Eric Balchunas kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda ekim ayında bir ETF başvurusunun onaylanma ihtimalini %75 olarak açıkladı. Bununla birlikte ay başında SEC, aralarında VanEck’in de bulunduğu 4 başvurunun değerlendirmesini ileri bir tarihe erteledi. Bu erteleme kararının ardından konuşan VanEck CEO’su Jan van Eck, bu ertelemenin SEC’in son erteleme hakkı olduğunun altını çizdi ve 18 Kasım tarihinde bir karar verilmesi gerektiğini ifade etti. CEO bu tarihte başvurularının onaylanmasını bekliyor:

“Bitcoin vadeli ETF’lerinin çok yakında (iki hafta içinde olduğu gibi) onaylanacağından emin olsak da fiziksel olarak desteklenen bir ETF’nin yaratacağı gibi büyük bir etki gerçekleşmeyebilir. Yine de büyük bir adım.”

Balchunas, şirketlerin farklı hizmetler için başvurduğuna vurgu yapıyor. Bazı şirketler Bitcoin spot fiyatına göre bir ETF için başvuru yaparken, bazıları tıpkı Grayscale gibi trust fonları için, bazıları ise vadeli işlem sözleşmelerine göre bir ETF için başvuru yapıyor. Analist’e göre SEC Başkanı Gary Gensler, vadeli işlemler için yapılan bir başvuruyu onaylamaya daha yakın. Ancak kripto para camiasında bu ETF şüpheyle karşılanıyor.

Balinalar EFT Avında

Son bir haftadır yüklü miktarda gerçekleşen Bitcoin işlemlerinin sayısında bir artış gözlendiği rapor ediliyor. Uzmanlar, balinaların bu adımını ETF’ler için bir işaret olarak yorumluyor. Bir hafta önce başlayan değer kazançları, BTC fiyatını 55 bin doların üzerine taşıdı. Yüklü transferleri rapor eden Whale Alert (Balina Alarmı) platformuna göre, bugün de BTC transferleri devam ediyor. Transferler, Bitstamp ve Binance borsalarına doğru gerçekleşiyor. Aynı zamanda Binance’e yüklü miktarda WBTC transferleri söz konusu.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın