ABD Senatörü Portföyüne Yüklü Miktarda Bitcoin Ekledi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • ABD düzenlemelerinde adı geçen senatör Cynthia Lummis'in ağustos ayında yüklü miktarda Bitcoin (BTC) aldığı ortaya çıktı.

  • SEC tarafından açıklanan raporda senatörün 100 bin dolar değerinde BTC alımı yaptığı ortaya çıktı.

  • Senatörün bildirimi gecikmeli olarak yapması şüphe uyandırdı.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı son bir haftada %23,67 değer kazanarak 56 bin dolar seviyesine tırmandı. Bitcoin ETF onayının ekim ayında verileceği söylentilerinin artması ve buna benzer Bitcoin’e dayalı bir fonun SEC’ten onay alması, fiyatın yükselmesini sağlayan tetikleyici faktörler olarak değerlendiriliyor. ABD hükümeti kripto para düzenlemeleri için çalışmalarına devam ederken, Wyoming Senatörü Cynthia Lummis’in ağustos ayında 100 bin dolar değerinde Bitcoin aldığı ortaya çıktı. Senatör’ün BTC aldığını açıklamasının ardından bazı kripto para yorumcuları, bu alımların ETF’lerin onaylanacağını gösteren bir işaret olabileceğini belirtiyor.

SponsorSponsor

SEC Kayıtlarında Ortaya Çıktı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıtlarına göre, Cumhuriyetçi partinin Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, River Financial aracılığı ile 16 Ağustos tarihinde 100 bin dolara yakın kripto para alımı gerçekleştirdi.

SponsorSponsor

2012 Kongre Bilgisine İlişkin Ticareti Durdurma Yasası (STOK Yasası) uyarınca, ABD senatörlerinin finansal işlemlerini duyurması gerekiyor. Bu yasa, bin doları aşan tüm hisse senedi, tahvil, emtia ve diğer menkul kıymetlerin ticaretini içeriyor.

Bu işlemin gecikmeli olarak raporlanması, Lummis’in bu ticareti saklamaya çalışmış olabileceği ihtimalini doğurdu. Ancak senatörün sekreteri, bunun doğru olmadığını ve gecikmenin bir dosyalama hatasından dolayı gerçekleştiğini ifade etti:

“Olayı fark ettiğimiz anda düzeltmek için etik kurula bir çağrı yaptık. Farkında olmadığımız bir hataydı ve sorun cezasız bir şekilde çözüldü.”

Bitcoin Alımları Gizlenmeye mi Çalışılıyor?

Lummis’in sekreteri, raporlama işlemlerinde ortaya çıkan ihmalin bilinçli olarak yapılmadığını ifade etse de CNBC bu ihmalin daha önce de gerçekleştiğini iddia etti. Senatör, nisan ayında verdiği finansal açıklama formunda da Bitcoin alımlarını rapor etmedi. Bununla birlikte yaptığı bir açıklamada, 250 bin dolar değerinde kripto para birimine sahip olduğunu belirtti.

Lummis, Bitcoin ile birlikte diğer kripto para birimlerini de destekliyor. ABD senatörlerinin büyük bir kısmı, kripto para piyasasını riskli ve kontrol edilmesi gereken bir alan olarak görüyor. Bununla birlikte bazı Cumhuriyetçi parti senatörleri, Ethereum gibi altcoinlerin de bir şekilde ülkede aktif kalmasını istiyor.

Bir diğer Cumhuriyetçi parti senatörü Pat Tommey ile birlikte Biden’ın önüne kripto para düzenlemeleri için gönderilen öneride adı geçen Lummis, altcoinler için bazı vergi muafiyetleri talep etti. Ancak Biden bu öneriye sıcak bakmadı.

Genellikle daha yenilikçi olarak bilinen Demokrat parti senatörleri, kripto para piyasasına karşı daha mesafeli bir şekilde yaklaşırken, gelenekçi olarak değerlendirilen Cumhuriyetçilerin, Bitcoin yanılısı tutumu dikkat çekiyor.

Bir Bitcoin Fanatiği Daha Senatör Olacak

Arizona’dan 2022 seçimlerinde aday olacak Cumhuriyetçi parti adayı Blake Masters, kısa süre önce yayınlanan bir rapora göre 1 milyon doların üzerinde değere tekabül eden Bitcoin’e sahip. Elon Musk dönemi PayPal eski üst düzey yöneticilerinden Peter Thiel’in yakın bir müttefiki olarak gösterilen Masters, Cumhuriyetçilerin en güçlü adayı olarak değerlendiriliyor. Thiel de tıpkı Elon Musk gibi kripto para piyasasını uzun süredir takip eden ve yatırım yapan bir isim.

ABD Senatöreleri arasında Bitcoin fanatiği olarak bilinen bir diğer isim Ted Cruz. Teksas senatörü, en son Çin yasaklarını eleştiren bir paylaşımda bulunması ile gündeme geldi. Çin’in yasaklarının ABD için bir fırsat yarattığını düşünen Cruz, düzenlemeler konusunda hükümetin esnek olması gerektiğini düşünüyor. Ancak Biden yönetimi, Cruz ve diğer senatörlerinin uyarılarına rağmen altcoinleri korumayı hedefleyen öneriyi kabul etmedi.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın