ABD-Rusya Çekişmesi Kripto Para Alanına Sıçradı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • ABD Hazine Bakanlığı ekim ayı raporunu yayınladı.

  • Rapora göre dijital ödeme sistemleri ülkenin yaptırım gücünü azaltıyor.

  • Rusya bu yaptırım gücünden kurtulabilmek için planlar yapıyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

ProShares Bitcoin ETF’sinin hizmete sunulmasının ardından, Bitcoin fiyatı uzun bir sürenin ardından 63 bin dolar seviyesini aşmayı başardı. Kripto para camiası, yıllardır kripto para odaklı bir ETF hizmetinin Amerika’da başlamasını bekliyordu. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) uzun süredir beklenen Bitcoin ETF işlemini onaylarken, Hazine Bakanlığı kripto para piyasasına yönelik önemli bir eleştiride bulundu. Ekim ayı raporunda dijital varlıklar ile gerçekleşen ödemelerin takip edilmesinin zor olduğuna ve bu yüzden ülke tarafından başlatılan bazı kısıtlamaların anlamsız kalabileceğine değinildi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, yaptırımlardan kurtulmak için dijital para birimlerine kucak açabileceklerini belirtti.

SponsorSponsor

Yaptırımlarımız Olumsuz Etkilenebilir

ABD bir süper güç olarak çeşitli nedenlerden dolayı İran ve Küba başta olmak üzere bazı bölgelere yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlara göre söz konusu ülkelere para gönderme işlemleri kısıtlamalara tabi tutuluyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın son raporuna göre, kripto para ile işlem yapanlar gibi dijital ödeme platformları bu kısıtlamaları aşabilecek kapasiteye sahip olduğu için ülkenin yaptırım gücü yetersiz kalabiliyor.

SponsorSponsor

Rapora göre, dijital ödeme yöntemleri ve bazı alternatif ödeme araçları kötü niyetli aktörlere geleneksel, dolar bazlı finansal sistem dışında varlıklarını tutma ve transfer gerçekleştirme imkanı yaratıyor:

“Dijital para birimleri, alternatif ödeme platformları ve sınır ötesi işlemleri gizlemenin yeni yolları gibi teknolojik yeniliklerin tümü, potansiyel olarak Amerikan yaptırımlarının etkinliğini azaltır. Bu teknolojiler, kötü niyetli aktörlere geleneksel dolar bazlı finansal sistemin dışında fon tutma ve transfer etme fırsatları sunuyor. Ayrıca, doların küresel rolünü azaltmayı amaçlayan yeni finans ve ödeme sistemleri kurmaya çalışan rakiplerimizi de güçlendiriyor. Bu dijital varlıkların ve ödeme sistemlerinin kontrol edilmediği takdirde yaptırımlarımızın etkinliğine zarar verme riskinin farkındayız.”

Yaptırımların Finansal Ayağı Denetleniyor

ABD hükümeti, yaptırımların güçlü kalabilmesi için çalışmalarına hız verdi. ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelişinden kısa bür süre sonra yaptırım konusuna eğildi. Raporda, rakip ülkelerin yeni finansal sistemler inşa etme çalışmalarına başladığının farkında olunduğunun altı çiziliyor. Rakip ülkelerin isimleri verilmezken, bu ülkelerin Çin ve Rusya olduğu düşünülüyor. Bilindiği gibi Çin daha önce dijital yuanı piyasaya sürmüş ve yüklü ödemelerde kullanılması için ülkenin yüksek gelirli şirketlerini bu dijital yuanları kullanmaya davet etmişti.

Rusya ve Kripto Para

Amerika’nın küresel güç olma yolundaki bir diğer rakibi Rusya’da bugün dijital varlıklar gündem oldu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, bugün yerel haber ajanslarından Interfax’a verdiği bir röportajda, özellikle uluslararası anlaşmalarda dolar kullanımını azaltmak için rezervlerindeki dolar miktarını azaltmak istediklerini açıkladı. Pankin, ABD doları yerine diğer para birimlerini kullanmanın yanında dijital para birimlerini de kullanmayı düşündüklerini ifade etti:

“Uzun vadede ABD dolarını hem ulusal hem de bölgesel diğer para birimlerinin yanı sıra bazı dijital varlıklarla değiştirmek mümkün.”

Pankin, bu değişimin kolay olmayacağını belirtiyor ve yeni bir ödeme düzenine geçmek için çalışan sistemin bazı bölümlerinde köklü değişimler gerektiğini ifade ediyor. Bu konuda hükümetin ciddi bir çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Pankin, Rusya’nın bu çabasının ABD yaptırımlarından kurtulmak için önemine değindi:

“ABD doları cinsinden ödemeler, Amerikan bankaları ve Washington’un şüpheli gördüğü herhangi bir işlemi bloke etmesine izin veren bir takas sisteminden geçiyor.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta yaptığı bir değerlendirmesinde kripto para birimlerine karşı olmadıklarını belirtti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!