ABD Hazine Bakanı Konuştu, Bitcoin Düşüşü Hızlandı: Sırada Ne Var?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kripto para piyasalarını etkileyen çok önemli bir açıklama ABD’den geldi.

  • Kripto paralara karşı olumsuz tavrıyla bilinen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, katıldığı bir konuşmada Bitcoin’i “kötüleyen” söylemlerine devam etti.

  • Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, her ne kadar Yellen’in açıklamalarıyla tetiklense de birçok uzman tarafından uzun süredir dile getiriliyordu.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Bitcoin (BTC) fiyatı, bir süredir uzmanların dile getirdiği düzeltme hareketine başlamış görünse de kripto para piyasalarını etkileyen çok önemli bir açıklama ABD’den geldi. Kripto paralara karşı olumsuz tavrıyla bilinen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, katıldığı bir konuşmada Bitcoin’i “kötüleyen” söylemlerine devam etti ve büyük bir düşüş yaşandı. Yatırımcıların bu düşüşe aynı ölçüde sert bir alım tepkisi vererek fiyatı toparladığı görülüyor.

Kripto para piyasası, son haftalarda büyük bir yükseliş yaşayarak rekor üstüne rekor kırmıştı. Sektöre dair sürekli olumlu haberler gelirken, birçok uzman bir düzeltme hareketi yaşanabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyordu. Dün itibarıyla bu hareket başlamış görünse de düşüşü hızlandıran kötü bir gelişme yaşandı. ABD Hazine Bakanı Jennet Yellen, Bitcoin hakkında “spekülatif bir varlık” yorumu yaparak piyasanın sert bir düşüş yaşamasına sebep oldu.Bitcoin Spekülatif Bir Varlık

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, katıldığı bir etkinlikte, kripto paralar ve Bitcoin hakkında yeni yorumlarda bulundu. Yellen, Bitcoin’in oldukça spekülatif bir varlık olduğunu söyleyerek, madencilik için tüketilen enerji miktarını da “şaşırtıcı” olarak nitelendirdi. Yellen, harcanan enerji miktarının büyüklüğünün, Bitcoin’i son derece verimsiz kıldığını da sözlerine ekledi. Daha önce belirttiği yasa dışı kullanım durumuna da dikkat çekti;“İnsanlar bunun son derece oynak bir varlık olduğuna dikkat etmeli. Ben de yatırımcıların uğrayabilecek potansiyel kayıplar konusunda endişeleniyorum. Korkarım ki bu, genellikle yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri yapabilmek için de son derece verimsiz bir yol.”

Dijital Paraya Bakış Olumsuz Değil

Yellen, konuşmasının devamında dijital para birimlerinin potansiyel hızı ve düşük maliyetini övecek açıklamalar yaptı. FED’in dijital dolar çalışmalarını mantıklı bulduğunu söyleyen Yellen, bu çalışmaların sürdüğünü belirtti. Yellen’in bu açıklamalarının ardından ise büyük bir satış baskısı meydana geldi ve Bitcoin fiyatı bir anda yüzde 12 civarında bir değer kaybetti.

Kripto para topluluğu, Yellen’in bu açıklamalarını şiddetli şekilde eleştiriyor. Zira oynaklık konusundaki vurgu, WallStreetBets hareketi sonrası geleneksel finans varlıklarında da görülmüştü. Yasa dışı finansman açıklaması ise fiyasko olarak nitelendiriliyor. Geçmişte, kripto paralara ve Bitcoin varlığına karşı olumsuz açıklamalarda bulunan birçok aktör yorumlarını değiştirmişti. Yellen’in açıklamalarına bakılırsa, ABD Hazine Bakanı aynı değişimi yaşamayacak gibi görünüyor. Ayrıca kripto paralarla ilgili düzenlemelerin de kapıda olduğu iddia ediliyor.

Düzeltme Hareketi Bekleniyordu

Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, her ne kadar Yellen’in açıklamalarıyla tetiklense de birçok uzman tarafından uzun süredir dile getiriliyordu. Joel Kruger, 42.000 dolar seviyelerine doğru bir hareketin olabileceğini söylerken, Patrick Heusser, 52.000 dolar seviyesinde büyük bir destek olduğunu ifade ediyor. Uzmanların bu düşüşteki ortak fikri ise bu düşüşlerin sağlıklı bir düzeltme olduğu yönünde.

Bitcoin ve kripto para piyasalarının son haftalardaki büyük yükselişi, fiyatlarda bir kırılganlık yaratmış olabilir. Düşüşlerin Yellen’den kaynaklı olsa da düzeltme hareketinin bir parçası olduğu ve sürebileceği yönünde uyarılar da geliyor. Yatırımcılar, bu son hareketler sonrası 4 milyar dolarlık bir zararla karşılaşırken, piyasanın açıklamaların geldiği ilk ana oranla biraz toparlanma yaşadığı gözlemleniyor. Yellen, görev süresi boyunca Bitcoin ve kripto paralara yönelik açıklamalarıyla sıklıkla gündeme gelecek gibi görünüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın