ABD Geniş Kapsamlı Kripto Para Yasası Hazırlıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının gözü kulağı ABD'den gelecek haberlerde, Biden Yönetimi kripto para piyasalarına yönelik yasa taslağı hazırlıyor.

  • Çin’in kripto paralara yönelik yasakçı tutumu uzun süredir piyasaları tedirgin ediyor.

  • ABD ise kripto para yasasını hızlandırarak Çin’in geri çekildiği alanı doldurmak istiyor.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının gözü kulağı ABD’den gelecek haberlerde. Biden yönetimi, kripto para piyasalarına yönelik yasa taslağı hazırlıyor. Çin’in kripto paralara yönelik yasakçı tutumu uzun süredir piyasaları tedirgin ediyor. ABD ise kripto para yasasını hızlandırarak Çin’in geri çekildiği alanı doldurmak istiyor. ABD’li politikacılar, kripto paraların yarattığı büyük ekonomik alandan yararlanmak istediklerini ifade ediyor. Uzmanlara göre, ABD’de kripto paraların benimsenmesine ramak kaldı. Biden yönetimi, kripto para düzenlemesine bütüncül bir yaklaşım oluşturabilecek bir yasa taslağı hazırlıyor.

SponsorSponsor

Beyaz Sarayın Kripto Para Stratejisi Şekilleniyor

Bloomberg’in bildirdiği üzere Biden yönetimi, kripto paralar için çeşitli devlet kurumlarından görüş alarak çok yönlü bir yasa oluşturma hazırlığında. Biden yönetimi, federal kurumların kripto para ekosisteminin çeşitli alanlarını incelemesini ve bu alanlarda öneriler sunmasını talep ediyor. Bu sayede ABD, kripto paralar için bütüncül bir plan oluşturabilmeyi umuyor.

SponsorSponsor

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, hazırlanacak yasa taslağı; mali düzenleme, ekonomik yenilik ve ulusal güvenlik gibi alanlardan oluşuyor. Biden yönetiminin şu ana kadar kripto paralar hakkında görüş bildirmeyen federal departmanlara kripto paralarla ilgilenmeleri için baskı yapacağı Bloomberg tarafından bildirildi. Ünlü basın kuruluşunun bir diğer iddiası ise Beyaz Saray’ın kuralları denetlemek için bir ‘kripto para yetkilisi’ atayacağı. Bloomberg’e göre, Demokratların lideri Biden, kurumlar istenilen sürede geri dönüş yapamazsa bile sonuçtan bağımsız olarak kripto paralara yönelik genel stratejisini açıklayacak. Dev basın kuruluşu, haberinin kaynağı gizli tuttu. Bloomberg’ün gizli kaynaklı haberi, Beyaz Saray yetkilileri tarafından yalanlanmadı. 

ABD’den Pozitif Sinyaller 

Son yılların en çok konuşulan yatırım araçları olan kripto paralar, geleneksel finans sistemlerini destekleyenlerin bir numaralı hedefi olmuş durumda. Zira insanların kripto paralara yatırım yapması, bu sektördeki toplam piyasa hacminin 2 trilyon dolar civarında olması ve DeFi gibi alternatifler sunması geleneksel finans dünyasının düzenini değiştirmekle tehdit ediyor. Bu sebeple, hükümetler kripto paralara karşı zaman zaman negatif bir tutum sergiliyor olsa da ABD’de durum böyle değil. Ekim ayına girerken, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, kripto paraları yasaklamayı düşünmediklerine dair bir açıklamada bulunarak, Çin’in tersi bir politika izleyecekleri mesajını verdi. Hatırlanacağı üzere Powell’ın açıklamaları, Bitcoin ve altcoin piyasalarını yeşile döndürmüştü. Dünyanın önde gelen gücünün kripto paralara yönelik pozitif bir politika takip etmesi, pek çok ülke için de yol gösterici olacağı tahmin ediliyor.

ABD’nin kripto paralar için olumlu sayılacak bir yasa tasarısı çıkaracağının en büyük kanıtlarından biri ise SEC’ten geldi. Bilançolarında Bitcoin veya altcoin bulunduran kripto para yatırımcısı olarak bilinen 30 şirketin yer aldığı “Volt Crypto Industry Revolution and Tech ETF” SEC’ten onay almıştı. SEC’in verdiği onay, kripto para ekosisteminin, SEC’in Bitcoin ETF’sini onaylaması beklentilerini artırdı. Bilindiği üzere, SEC’in ETF onayı vermesi durumunda, kurumsal yatırımcılar dolaylı olarak da Bitcoin’i yatırım portföylerine ekleyebilecekler.

Kripto Para Yasasının Ne Zaman Çıkacak?

ABD’de kurumlar, kripto para piyasalarının düzenlenmesi konusunda seferberlik ilan etmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanlığı kripto paralar için “uygulama ekibi” oluşturma planlarını duyurmuştu. Yine eylül ayında ABD Hazinesi, fidye yazılımlarında kripto paraların kullanımını hedefleyen yaptırımlarını açıklamıştı.

ABD’de sadece kurumlar harekete geçmiyor. Çeşitli yetkililer de yönetmeliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında, Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, stablecoinler için “uygun bir düzenleyici çerçeve” çağrısında bulunmuştu. Ayrıca 5 Ekim’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto paralara yönelik geniş kapsamlı kısıtlamalarının SEC dışındaki devlet kurumlarının alanı olduğunu öne sürmüştü. Tüm bu gelen açıklamalar Bloomberg’in haberini doğrular nitelikte. Hatırlanacağı üzere iki ay öncesine kadar FED Başkanı Powell ve pek çok ABD’li Senatör, Bitcoin ve kripto paraların ponzi veya kaçakçılık merkezli olduğu iddiasında bulunurken, bugün gelinen noktada görüşlerin revize edildiği anlaşılıyor. Uzmanlar, kripto para piyasalarına yönelik revize edilmiş görüşlerde büyük payın Çin’e ait olduğunu söylüyor. ABD’nin, Çin’in geri çekildiği alanı doldurmak istediği ifade ediliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

TED Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu, Ek dal olarak "İletişim ve Eleştirel Medya Çalışmaları'nı tamamladı. Bir süre bankacılık ve finans üzerine eğitim aldı. Aynı dönem TEDU Trade&Research Center’da çalıştı. Kendisinin özel ilgi alanı kripto para piyasaları ve finansman üzerinedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın