ABD Bitcoin (BTC)’i Yasaklayacak mı? SEC Başkanı Yanıtladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • SEC Başkanı Gary Gensler ABD Senato üyelerinin sorularını yanıtladı.

  • Kendilerinin kripto para piyasasını yasaklama yetkileri olmadığını belirtti.

  • Gensler, bu yetkinin sadece kongrede olduğunun altını çizdi.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Ekim ayıyla birlikte başlayan yükseliş trendinde Bitcoin (BTC) 51 bin dolar seviyesine tırmanırken, kripto para piyasası son bir haftada ortalama %12,8 değer kazandı. Eylül ayında yaptığı yorumlarla kripto para piyasasına etki eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bir kez daha piyasa hakkında konuştu. 5 Ekim tarihinde Mali Hizmetler Meclisi Komitesi önünde ifade veren Gensler, kurumunun kripto paraları yasaklama yetkisine ve niyetine sahip olmadığını vurguladı. Gensler, ifadesinde kongreyi hedef göstererek “Sadece onlar kripto para piyasasına yasaklar getirebilirler.” dedi.

SponsorSponsor

SEC’in Kapsamı Değişmeli

Trump dönemi SEC Başkanı Jay Clayton’ın Ripple için açtığı yolsuzluk davasının ardından görevi bırakması ve bir kripto para departmanına danışman olarak atanması, SEC kurumu üzerinde bir baskı oluşmasına yol açtı. Kripto para camiasıyla birlikte ABD senato üyeleri de geçtiğimiz ay düzenlenen ifade duruşmasında Gensler’e yüklenerek kripto paralar hakkında rapor istediler. Ancak Gensler, 1930’lu yıllarda yürürlüğe giren menkul kıymetler yasasına göre, kendilerinin bu konuda bir düzenleme yetkilerinin olmadığını belirtti.

SponsorSponsor

Gensler’e göre buhran dönemi sonrası şartları gereğince planlanan bu yasa kurumun elini ayağını bağlıyor. SEC Başkanı, kendilerinin yeni düzenlemeler getirmek için bir çabalarının olmadığını ve yasa düzenleyicilerin ortaya koydukları yasalar çerçevesinde olayları değerledirdiklerine değindi.

İfade sırasında ABD Kongre Üyesi Ted Budd, Gensler’e Çin’in yasaklarını hatırlattı. Çin’in öncelikle kripto para madencilik tesislerini yasakladığını ve ardından tüm kripto para faaliyetlerine son verdiğine değindi. Budd, SEC Başkanı’na Çin’in kararları hakkındaki düşüncelerini ve kendilerinin de bir yasaklama getirmeyi planlayıp planlamadıklarını sordu. Gensler bu soruya şu şekilde cevap verdi:

“Çin hakkında öne sürdüklerinizi biliyorum. Bizim olaya bakış açımız Çin hükümetine göre oldukça farklı. Yatırımcıları korumak, hazinenin vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi konularla mücadelesine katkıda bulunmak ve sabit kripto paralar ile bankaların entegrasyonları hakkında çalışmalar yürütüyoruz. Yasaklama getirmek kongrenin yetkisi altında. Biz, bize uyarlanan yasaları takip ediyoruz. Bununla birlikte piyasada yer alan birçok token menkul kıymet sınıfına giriyor.”

ABD Bitcoin Trenini Kaçırmak İstemiyor

Çin hükümetinin dijital yuan dışında kripto paraların kullanımını ve ticaretini Çin anakarasında yasaklamasının yankıları sürüyor. Binance ve Huobi gibi piyasanın en popüler kripto para borsaları Çin anakarasını terk ederken, artan baskıları öne süren FTX, Çin anakarasına dahil olmasa da Hong Kong’daki merkezini Bahamalar’a taşıma kararı aldı.

Bitcoin yatırımları ile bilinen Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, bir röportajı sırasında Çin’in blok zincir teknolojisi adında hiçbir yeniliğe katkıda bulunmadığının altını çizdi. Teknolojinin gelişimi konusunda Amerika, Vietnam, Singapur ve Japonya gibi ülkeler ön sırada yer alıyor.

Çin’in tamamen devreden çıkması ile birlikte Amerika ve bazı gelişmiş batı ülkeleri kripto para düzenlemelerine hız verdiler. Uluslararası Para Fonu (IMF) son raporunda bu ülkelere ultimatom vererek düzenlemelerin bir an önce tamamlanmasını istedi. ABD senatörlerinden Pat Toomey, Çin’in yasak kararının ardından yaptığı bir açıklamada bunun kendileri için önemli bir fırsat doğurduğunu vurguladı. Amerika’nın Çin gibi baskıcı bir yapıya sahip olmadığını belirten Toomey, özgürlükçü ve yeniliklere açık bir anlayışa sahip olduklarını ifade etti:

“Pekin, ekonomik özgürlüğe o kadar düşman ki insanlarının on yıllardır finans alanındaki tartışmasız en heyecan verici yeniliğe katılmasına bile tahammül edemiyorlar. Ekonomik özgürlük, daha hızlı büyümeye ve nihayetinde herkes için daha yüksek bir yaşam standardına yol açar.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın