66 Milyar Dolarlık Dev Şirketten Kripto Para Atılımı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Kurumsal şirketler kripto para piyasasına girmeye devam ediyor.

  • 66 milyar dolarlık Avustralyalı emeklilik fonu, ilk adımı atmaya karar verdi.

  • Şirket, yüklü giriş öncesi deneme projeleri başlatacağını açıkladı.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) yaklaşık bir haftadır 55-59 bin dolar bandında yatay hareketini sürdürüyor. Kripto para analistleri, 2022 yılının ilk çeyreğinde yeni bir altcoin rallisinin başlama ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. Analistlere göre, bu rallinin başlayabilmesi için bazı önemli gelişmelerin yaşanması gerekiyor. Bu gelişmeler arasında kurumsal şirketlerin yüklü bir şekilde piyasaya girmesi ve kripto para düzenlemelerinin yapıcı bir şekilde sonlanması gerektiği ifade ediliyor.

SponsorSponsor

Kripto Para Piyasası İlgi Çekiyor

66 milyar dolar değerinde bir emeklilik fonu yöneten Avustralya merkezli Rest Super, kripto para piyasasına girmeye hazırlanıyor. Şirket CIO’su Andrew Lill, yıllık genel toplantı sırasında fonların bir kısmını dijital varlık piyasasına dağıtmayı ve hızla gelişen sektörde yer almayı heyecanla beklediğini söyledi. Şirketin 1,8 milyon müşterisi bulunuyor:

SponsorSponsor

“Hala çok riskli bir yatırım. Bu nedenle kripto paralara yaptığımız herhangi bir tahsisat riski, başlangıçta zaman içinde inşa edilebilecek oldukça küçük bir tahsis olarak çeşitlendirilmiş portföyümüzün bir parçası olabilir.”

Şirket yöneticileri piyasaya girerken yüklü bir giriş yapılmayacağının altını çiziyor. Piyasanın oldukça riskli yapısını göz önünde bulundurduğunu açıklayan yöneticiler, 66 milyar dolarlık fonlarının bazı riskleri almaya yeteceğini sözlerine ekliyor. Fonun başlamasının ardından Rest Super, kripto para sektörüne giren ilk emeklilik fonu olacak. Daha önce çok sayıda risk sermayesi ve melek yatırımcıların piyasada yüz milyonlarca dolar değerinde fonlar oluşturduğuna tanıklık etmiştik.

Güvenlik Çok Önemli

Kurumsal şirketlerin piyasaya girmesinin önünde bulunan en büyük engellerden biri güvenlik konusu. Şirketler kripto para ve NFT gibi diğer dijital varlıkları almaktan çok saklamaktan çekiniyor. Reel sermaye odaklarının dijital varlık saklama konusunda endişeleri henüz geçmiş değil. Birçok şirket, yüklü girişler yapmadan önce bu yeni yatırımlarını idare edebilecek departmanlar ve imkanlar üzerine araştırma yapıyor.

Dünyanın önde gelen ödeme platformlarından Visa, NFT piyasasının en aktif olduğu dönemde popüler NFT koleksiyonu CryptoPunks’ın 160 bin dolarlık bir parçasını satın alarak gündeme geldi. Bu işlemin duyulmasından kısa süre sonra açıklama yapan şirketin kripto paralardan sorumlu yöneticisi Cuy Sheffield, kararlarını şu şekilde savundu:

“Visa gibi büyük şirketlerin kripto para dünyasına destek vermesinin bir yolu da NFT’lerdir. Aslında NFT’lerin, Visa’nın iş modeli ile bir ilgisi olup olmadığını sormakta haklısınız. Ancak Visa olarak, kripto para piyasasına destek vermeye devam edeceğiz. Bunu yaparken çeşitli sanatçı ve yaratıcı gruplara destek olmak için daha çok NFT satın almaya devam etmeyi planlıyoruz.”

Rest Super’in CIO’su Lill, benzer bir açıklama yaparak blok zincir teknolojisinin henüz erken bir gelişim döneminde olduğunu ve güvenlik unsurlarından emin olmak istediklerini açıkladı. Coinbase gibi bazı şirketler depolama hizmeti sunmasına rağmen kurumlar kendi kripto para cüzdanları konusunda diğer alternatifleri araştırıyor.

“Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Kalıcı Olacak”

Avustralya hükümeti şimdiye kadarki açıklamalarına göre, kripto para düzenlemeleri konusunda yapıcı bir tutum takınıyor. Senator Jane Hume, kısa süre önce gerçekleştirdiği bir açıklamada, merkeziyetsiz finans platformlarının kısa süre içinde yok olmasının imkansız olduğuna değindi. Hükümetin bu konuya bir moda gibi bakmaması gerektiğini savunan Hume şunları ekledi:

“Blok zincir teknolojisi tarafından desteklenen merkeziyetsiz finans, inanılmaz fırsatlar sunacak. Avustralya bilinmeyenin korkusuyla geride bırakılmamalıdır. Son 20-30 yıl bize şunu öğretti. Başlangıçta bir yıkım gibi görünen yenilikler, eninde sonunda hayatın bir parçası haline geliyor.”

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), kripto paraların halk tarafından nasıl karşılandığını görebilmek için iki ETP ürünü hakkında araştırmalar yapıyor. Kurum, Bitcoin ve Ethereum ETP’leri üzerinde duruyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!