Kripto para piyasalarında gündemi domine eden YFI, inanılmaz yükselişini korumayı sürdürüyor. Yearn Finance protokolünün kripto parası olarak ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde 30 dolar seviyelerinden tam 30 bin dolara kadar yükselen YFI, neredeyse lider kripto para birimi Bitcoin’i tekil dolar değeri bazında üçe katlamış durumda.

Yapısı itibariyle gerçekten de çok güçlü bir görüntü çizen coin, geliştiricisi Andre Cronje önderliğinde müthiş yürüyüşünü sürdürüyor. Şu anda 30 bin dolar seviyelerinden işlem görmekte olan YFI için yapılan yorumlar, fiyatın bundan sonraki durağının 50 bin dolar olacağı yönünde. Hatta, kripto paranın 100 bin doları aşabileceğini ve bunu asla satmayacağını iddia eden analistler de mevcut.

Şu anda hakkında hemen herkesin olumlu konuştu YFI için, olası kötü senaryoda ise ne olabileceği, haliyle pek dillendirilmeyen bir detay. Şu anda fiyat, müthiş bir boğa koşusunun ortasında olduğu için; pek kimsenin aklına gelmeyen bu kötü ihtimali, The Block’dan Larry Cermak ele aldı.

YFI İçin Büyük Tehdit Belli Oldu

Cermak, şu anda herkesin YFI’da olası müthiş yükselişleri konuştuğunu ifade ederken, buna karşın işin olası kötü tarafına da göz atılması gerektiğini ifade etti. Başarılı isim; birçok DeFi platformunun yEarn farming’ini yasaklayabileceği senaryoyu paylaşırken, Curve özelinde olası bir senaryoyu paylaştı. Cermak, şunları söyledi:

YFI için şu an herkes daha fazla yükseliş olacağını söylüyor. Peki kötü senaryo ne olur? Şu çok açık ki, Curve gibi farm yapılabilen coinler, yEarn’i kendi havuzlarından çıkarma yolunda oy kullanabilir ve böylesi bir karar alabilir. Eğer elimde yüklü miktarda CRV olsaydı, bunu geçirmek için uğraşırdım.

Cermak, bu tarz bir senaryo yaşanması halinde Curve platformunun ciddi miktarda likidite kaybedebileceğini de söyledi. Başarılı yönetici, bu durumun YFI yaratıcısı Andre Cronje’yi kızdırma ihtimali olduğunu da sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi Cronje, defalarca YFI token’ının hiçbir değeri olmadığını ifade etse de gelen çılgın talep ile birlikte, YFI’da akıl almaz bir artış yaşanmıştı. Bugün Binance üzerinde bir ara 38 bin doları gören coin, düşük arzı ile dikkat çekiyor. Toplam arzı 30 bin olan coin, bu yönüyle de büyük talep görüyor. Mevcut piyasa değeri 1 milyar dolara yaklaşan YFI, bu yönüyle CoinGecko verilerine göre sektördeki en değerli 29. kripto para.

Sırada Ne Var?

Cermak’ın ifade ettiği noktalar, elbette ki gelecekte gerçeğe dönüşebilir ancak şunu da ifade etmek gerekir ki, YFI şu anda kripto para piyasalarının üzerine belki de en fazla konuştuğu coin. Dolayısıyla fiyattaki yükselişin devam etmesi de aslında bir o kadar güçlü bir ihtimal. Konuya dair Twitter’da yapılan yorumlarda, artık kült haline gelen yeni bir fiyat hedefi verildi.

Daha önce YFI fiyatı 4 bin dolarlarda iken 1 YFI = 1 BTC kampanyası başlamıştı. YFI, sonrasında BTC’yi değer olarak geçti. Bundan sonra 1 YFI = 2 BTC kampanyası başladı ve bu hedef de geçildi. Şimdi ise YFI’ın değerinin dolar bazında Berkshire Hathaway’i geçeceği iddia ediliyor. Warren Buffett’ın yatırım şirketi olan Berkshire Hathaway’in bir hissesi 327 bin dolar.

Kripto para yatırımcısı Qiao Wang ise bunun rüya olmadığını söyledi ve şunları ekledi:

YFI’ın BRK.A’ya eşitlenmesi hayal değil. Böyle bir şey olsa, YFI’ın değeri 10 milyar dolar olur. Bunun ne kadar hızlı yayıldığını ve LINK’in kısa sürede nereden nereye geldiğine bakarsak, bu durumun yaşanması hiç de büyük bir sürpriz olmaz.