2017’den Bu Yana En Büyük Bitcoin Hareketliliği: Dev Borsa BTC’leri Taşımaya Başladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin (BTC) yeni günde aşağı yönde hareket ediyor.

  • Lider kripto para birimi 41.200 dolar seviyelerine kadar geriledi.

  • Çin yasakları sonrası bölgedeki önemli madencilik havuzlarından ise transfer haberleri gelmeye devam ediyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni günde aşağı yönde hareket ediyor. Yeni haftaya olumlu başlayan, ancak 44.000 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olamayan BTC, gün içerisinde 41.200 dolar seviyelerine kadar geriledi. Hafta sonunun en flaş gelişmelerinden biri olan Huobi’nin Çin anakarasındaki kullanıcılarının hesaplarını askıya alacağı haberi sonrasında ise borsanın madencilik havuzunda da önemli bir gelişme yaşandı. Zincir üstü analiz sitelerinden IntoTheBlock tarafından paylaşılan grafiğe göre, büyük miktarda BTC, Çin yasakları sonrası havuzlardan transfer edildi.

SponsorSponsor

Cuma günü yayımlanan Çin Merkez Bankası raporunun etkileri kripto para piyasasında sürüyor. Kripto paralarla ilgili tüm faaliyetlerin illegal olduğu belirtilen raporda, yurt dışındaki borsaların Çin vatandaşlarına hizmet vermesinin önüne geçilmesi gerektiği belirtilmişti. Bunun yanı sıra kripto paralardan kaynaklanan risklerin önüne geçilebilmesi için ülkede kontrolün artırılacağı da vurgulanmıştı. Bu rapor sonrası BTC 44.000 dolar seviyelerinden 40.700 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Bu süreçte birçok altcoin ise %20’nin üzerinde değer kaybetmişti.

SponsorSponsor

Havuzlar Büyük Miktarda Bitcoin Transfer Etti

Rapor ile birlikte birçok kripto para işletmesi Çin’deki çalışmalarını durduracağını açıklamıştı. Bunlar içerisinde en dikkat çekeni ise Çin’de oldukça geniş bir yatırımcı kitlesine sahip olan Huobi Global’in bölgedeki müşterilerinin hesaplarını kademeli olarak kaldırmaya başlayacağını duyurmasıydı. Dev kripto para borsası, yaptığı resmi açıklamada, Çin’de yeni kullanıcı kayıtlarını durdurduğu ve 31 Aralık’a kadar Çin merkezli kullanıcı hesaplarını kademeli olarak askıya alacağını belirtmişti. Yeni günde ise bu karar sonrası Huobi’nin önemli miktarda Bitcoin’i transfer ettiği öğrenildi.

Zincir üstü veri sağlayıcısı IntoTheBlock, kurumsal sosyal medya hesabında yeni günde yaptığı paylaşımda, Çinli yetkililerin son zamanlarda kripto düzenlemelerini sıkılaştırmasının ardından, dünyanın en büyük sekizinci Bitcoin madencilik havuzu Huobi’nin büyük miktarda Bitcoin’i transfer ettiğini duyurdu. Veri analiz sitesi tarafından yapılan paylaşımda, yasaklar sonrası transfer edilen BTC miktarının 100 bin adet seviyelerine yaklaştığı ve bunun 2017 yılından bu yana yaşanan en büyük transfer olduğu bildirildi:

“Son Çin düzenlemeleri sonrası, sekizinci en büyük Bitcoin madencilik havuzu Huobi Pool, fonlarının büyük bir kısmını hareket ettirdi. Madenciler neredeyse 100.000 adet BTC (yaklaşık 4,21 milyar dolar) dışarı taşıdı. 18 Aralık 2017’den bu yana en büyük işlemler. Bu işlemler, müşterilerin borsalarındaki para çekme ihtiyaçlarını karşılamak için olabilir mi?”

Şirketler Kripto Ekosistemine Katılma İsteğini Ortaya Koyuyor

Huobi ile birlikte bölgede hizmet sunan birkaç kripto para borsası daha hizmetlerini durduracağını açıklamıştı. Yerel haber ajanslarından 8BTCnews ise yakın zamanda dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası Binance’in de bölgede yeni kullanıcı kayıtlarını durdurduğunu bildirmişti. Borsalar ile birlikte F2Pool ve Spark Pool gibi bazı önemli madencilik havuzları da çalışmalarını durdurduğunu açıklamıştı. Ancak bölgeyi yakından takip eden gazetecilerden Colin Wu tarafından yeni günde yapılan bir paylaşıma göre, kapanan şirketlerdeki kripto para uzmanları veya mühendisleri bazı önemli şirketlerde hemen işe alındı. Wu’ya göre bu durum, bölgedeki şirketlerin kripto para endüstrisinde çalışmaya devam etmeyi ve küresel pazarı genişletme isteklerini ortaya koyuyor.

Kuzey Amerikalı madenciler ise Çin’deki bu yasakları lehine çevirmeye çalışıyor. Yeni günde paylaşım yapan Great American Mining’in kurucu ortağı Marty Bent, madencilerin Çin’den ayrılmasının Bitcoin açısından oldukça olumlu olduğunu belirtmişti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

BeinCrypto bünyesinde metin yazarı olarak görev almaktadır. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu Çalışmaları'nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Türkiye ve İsrail'deki teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!