1,7 Milyar Dolarlık Bitcoin ABD’nin Elinde Buhar Oldu

Makaleyi Paylaş

Haczettiği ve el koyduğu toplam 185.230 Bitcoin’i erkenden satan ABD hükumeti, 1.7 milyar dolarlık kazançtan oldu. Diğer yandan Bitcoin sahibi olan bazı diğer ülkeler ise artan fiyatlardan avantaj sağlamaya devam ediyor.

SponsorSponsor

ABD hükumetinin kripto para ve Bitcoin konusundaki özensiz tutumu, zamanında elinde tuttuğu 185.230 Bitcoin’i satmış olması ile bir kez daha gözler önüne serildi. Kripto para yorumcusu Jameson Lopp, Twitter üstünde yaptığı paylaşımda ABD’nin zamansız şekilde sattığı Bitcoinleri elinde tutmuş olsa 1,7 milyar dolarlık kazanç sağlamış olabileceğini belirtti.

SponsorSponsor

ABD hükumeti, el koyduğu Bitcoin’leri 2014 senesinde başlayan bir dizi ihale ile sattı. İçinde bulunduğumuz şubat ayında devam eden son ihalede ise ABD 4.000 BTC daha satacak. ABD, bu zamana kadar yaptığı ihalelerde toplamda 150 milyon dolar gelir elde etti. Eğer satmış olduğu Bitcoin’leri elinde tutmuş olsaydı yaklaşık 1,8 milyar dolarlık BTC sahibi olacaktı.

Bazı Hükumetler Bitcoin Saklıyor

ABD’den farklı olarak, bazı diğer ülkeler ise ellerinde Bitcoin tutmaya devam ediyorlar. Örneğin Bulgaristan hükumeti daha önce 213.000 BTC’ye bir operasyon sonucu el koymuştu. İlk el konulduğu zamanda toplam değeri yaklaşık 2 milyar dolar olan bu Bitcoinler, şu anda ise yaklaşık 3 milyar dolar ediyor. Bulgaristan hükumetinin bu BTC’leri ne zaman satacağı ise bilinmiyor.

Birleşik Krallık da geçtiğimiz senenin eylül ayında BTC fiyatı 8.000 dolar yakınlarındayken toplam 369.000 dolarlık bir BTC satışı yaptı.

ABD Kripto Paralara Bakış Açısını Değiştiriyor

ABD hükumeti el koyduğu kripto paraları zamansız bir şekilde sattı. Öte yandan ABD’nin Bitcoin gibi kripto paralara ve blockchain teknolojisine yaklaşımını değiştirmeye başladığı da artık daha görünür hale geliyor.

ABD’nin menkul kıymetler ve borsa komisyonu, Securities and Exchange Commission (SEC), bu sene içerisinde kripto paraları daha yakından inceleyeceğini belirtti. Henüz SEC tarafından onaylanmış bir kripto para yatırım aracı bulunmasa da mevcut durumun bu sene değişeceğine dair beklentiler oluşmuş durumda.

Ek olarak eski Commodities Futures Trading Commission (CFTC) yöneticisi Christopher Giancarlo yakın zaman önce yaptığı açıklamalarda ABD’nin bir “dijital dolar” üstünde çalışması gerektiğini ifade etti. Ayrıca ABD Merkez Bankası yönetim kurulu üyelerinden Lael Brainard da merkez bankasının dolar tabanlı bir dijital para üstünde çalışması gerektiğine dair görüşlerini belirtti.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

On seneden fazla bir süre boyunca Türkiye'nin önde gelen bankalarının birinde risk yönetimi departmanında farklı pozisyonlarda çalışan Meltem, şehirden uzak kurduğu yeni hayatında kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi üstünde araştırma yapıyor ve bunların değişen ekonomik sistemler içerisinde nasıl bir rol alacağına dair teorilerle ilgileniyor. Meltem, blockchain teknolojisinin özellikle bankacılık sektöründe köklü bir değişiklik yapabileceğine ve güncel sistemin içerisindeki verimsizlikleri elimine edebileceğine inanıyor.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın