1 Günde 250 Milyon XRP (Ripple) Satıldı: Düşüşler Sürebilir

Makaleyi Paylaş
Ripple (XRP), son günlerde yaşadığı olumsuz gelişmelerle büyük değer kaybetti. 1 hafta içinde yaklaşık yüzde 60 düşüş yaşayan popüler altcoin, son olarak dev kripto para borsası Coinbase’ten gelen kötü haberlerle yüzde 30’luk bir düşüş daha yaşadı. Gelen son verilere göre ise kullanıcılar bu haberden sonra yaklaşık 250 milyon XRP’yi dev borsalara aktararak büyük bir satış gerçekleştirdi. Bu satışların devam etmesi halinde düşüşlerin sürebileceği düşünülüyor.

Kripto para piyasaları, muazzam bir boğa sezonuna hazırlanırken, piyasa değeri olarak dördüncü büyük coin Ripple (XRP), kötü günler geçirmeye devam ediyor. Bitcoin ve altcoin fiyatlarını olumsuz etkileyen son haberlerden sonra, XRP’nin fiyatı da büyük bir düşüş yaşamıştı. ABD’nin en büyük kripto para borsası kabul edilen Coinbase’in XRP işlemlerini askıya alma kararı, yatırımcıları da korkutmuşa benziyor. Bu karardan sonra yaklaşık 250 milyon XRP’nin dev borsalara aktarıldığı ve satışların da ardından geldiği ifade ediliyor.250 Milyon XRP Satılmış Olabilir

Kripto para sektöründen transfer verileri paylaşan popüler hesap Whale Alert’ten alınan bilgilere göre, dev kripto para borsası Coinbase’in Ripple (XRP) işlemlerini askıya alma kararından sonra yaklaşık 250 milyon XRP, dev borsalara aktarıldı. İçlerinde Binance, Kraken, Coinbase gibi dev borsaların bulunduğu bu hesaplardan satış işlemleri gerçekleştiği düşünülen XRP’ler, fiyatta da gün içinde yüzde 30 oranında bir düşüşe neden oldu. Transfer edilen XRP’lerin 60 milyon dolara yakın bir değerde olduğu düşünülüyor.Sadece soğuk cüzdanlardan aktarılan ve kararın açıklanmasından sonra tespit edilen XRP miktarına bakıldığında, düşüşün çok daha derinleşebileceği sinyalleri görülüyor. Sektör içinden uzman isimler, bu satış dalgasının devam edebileceğini söylüyor. Zira ABD’nin önemli bir kurumunun açtığı davaya karşı durmak istemeyen diğer büyük borsalar da XRP işlemlerini askıya aldığını duyurabilir. Güncel olarak Binance, Kraken, Huobi, Gemini gibi borsalar şu an için Ripple şirketi karşısında bir adım atmadılar.

Piyasa Değeri Yüzde 33 Düştü

Ripple (XRP) fiyatında yaşanan bu sert düşüşle birlikte, popüler altcoinin piyasa değerinde yaşanan düşüş de dikkatleri üzerine çekti. SEC ile yaşanan bu dava gelişmesinden önce piyasa değeri açısından üçüncü sırada bulunan XRP, yazının kaleme alındığı an itibarıyla yüzde 33,15’lik bir değer kaybıyla dördüncü sıraya geriledi. Aralık ayına girmeden 28 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip kripto para, şu an için yaklaşık 9 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Ripple şirketi, SEC ile olan dava sürecinde geri adım atmayacağına dair açıklamalarda bulunurken, birçok önemli borsanın davanın seyrine göre kararlarını güncelleyeceğini açıklaması fiyattaki kötü gidişi derinleştirebilir. Şayet dava sürecinde bir uzlaşma, 1,3 milyar doların SEC’e ödenmesi gibi bir durum söz konusu olursa, tüm bu askıya alma kararlarının kaldırılacağı düşünülüyor.

Jed McCaleb de Satışlara Başlayabilir

Popüler altcoinin yaşadığı bu olumsuz gelişmeler, tüm kripto para piyasasını etkilese de boğa sezonu beklentileri geçerliliğini koruyor. Zira Ripple yatırımcılarının bu büyük transferler sonucunda yaptığı satışlarla diğer kripto para birimlerine nakit akışı sağladığı düşünülüyor.

Satışların devam edip etmeyeceğini ise süreç içinde gelecek haber akışları belirleyecek gibi görünüyor. Öte yandan geçtiğimiz günlerde basına düşen haberler, eski Ripple yöneticisi Jed McCaleb’in bir süredir XRP satışı yapmadığını ortaya koydu. Eski yöneticinin elinde yüklü miktarda XRP olduğu biliniyor. Şayet McCaleb de bu satış furyasına katılırsa, fiyatta çok daha derin düşüşler yaşanması muhtemel görünüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın